Denizcilik Fakültesi / Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
1.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
AIT1101 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2+0+0 Zorunlu 2
GIM1101 Matematik I 4+0+0 Zorunlu 5
GIM1102 Fizik I 3+2+0 Zorunlu 5
GIM1103 Temel Bilgi Teknolojileri 2+0+0 Zorunlu 2
GIM1121 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliğine Giriş 2+0+0 Zorunlu 3
GIM1122 Tasarı Geometri ve Teknik Resim 1+2+0 Zorunlu 4
GIM1223 Mühendislikte Bilgisayar Programlama 3+0+0 Zorunlu 3
TDI1101 Türk Dili I 2+0+0 Zorunlu 2
YDI1101 Yabancı Dil I 3+0+0 Zorunlu 4
Toplam AKTS 30
2.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
AIT1201 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II 2+0+0 Zorunlu 2
GIM1201 Matematik II 4+0+0 Zorunlu 5
GIM1202 Fizik II 3+2+0 Zorunlu 5
GIM1203 Genel Kimya 3+2+0 Zorunlu 5
GIM1221 Gemi Geometrisi 1+2+0 Zorunlu 4
GIM1222 Malzeme ve Gemi Yapı Malzemeleri 3+0+0 Zorunlu 3
TDI1201 Türk Dili II 2+0+0 Zorunlu 2
YDI1201 Yabancı Dil II 3+0+0 Zorunlu 4
Toplam AKTS 30
3.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
GIM2101 Diferansiyel Denklemler 3+0+0 Zorunlu 5
GIM2102 Sayısal Yöntemler 3+0+0 Zorunlu 3
GIM2121 Mühendislik Termodinamiği I 3+0+0 Zorunlu 5
GIM2122 Mühendislik Mekaniği 4+0+0 Zorunlu 6
GIM2123 Bilgisayar Destekli Tasarım 1+2+0 Zorunlu 5
ATU2199 Akademik Türkçe (Turkish For Academic Studies) 3+0+0 Seçmeli 3
GIM2111 İstatistik ve Olasılık 3+0+0 Seçmeli 3
GIM2124 Mühendislik Ekonomisi 3+0+0 Seçmeli 3
GIM2131 Bilim Felsefesi 3+0+0 Seçmeli 3
GIM2132 Uygulamalı Girişimcilik 2+2+0 Seçmeli 3
GIM2141 Denizcilik Tarihi 3+0+0 Seçmeli 3
GIM2142 Temel Denizcilik Bilgisi 3+0+0 Seçmeli 3
GIM2143 Deniz Bilimleri 3+0+0 Seçmeli 3
Toplam AKTS 48
4.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
GIM2201 Lineer Cebir 2+0+0 Zorunlu 2
GIM2221 Akışkanlar Mekaniği 3+0+0 Zorunlu 6
GIM2222 Mühendislik Termodinamiği II 3+0+0 Zorunlu 5
GIM2223 Mukavemet 3+0+0 Zorunlu 6
GIM2224 İmal Usülleri 2+2+0 Zorunlu 5
GIM2211 Mühendislik ve İş Etiği 2+0+0 Seçmeli 2
GIM2225 Otomasyon ve Kontrol 2+0+0 Seçmeli 2
GIM2241 Korozyon ve Korunma Yöntemleri 2+0+0 Seçmeli 2
GIM2242 Yakıtlar ve Yanma 2+0+0 Seçmeli 2
GIM2243 Denizde Emniyet ve Güvenlik 2+0+0 Seçmeli 2
GIM2244 Deniz Meteorolojisi 2+0+0 Seçmeli 2
GIM2245 Ölçme Teknikleri 2+0+0 Seçmeli 2
GIM2246 İş Sağlığı ve Güvenliği 2+0+0 Seçmeli 2
Toplam AKTS 40
5.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
GIM3121 Gemi Dizel Makineleri 3+0+0 Zorunlu 5
GIM3122 Makine Elemanları 3+0+0 Zorunlu 4
GIM3123 Gemi Direnci ve Sevki 4+0+0 Zorunlu 7
GIM3124 Gemi Teorisi 4+0+0 Zorunlu 7
GIM3125 Gemilerde Alternatif Enerji Sistemleri 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3126 Küçük Tekne ve Yat Tasarımı 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3127 Bilgisayar Destekli Gemi Dizaynı 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3141 Tahribatlı Malzeme Muayene Yöntemleri 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3142 Denizcilik İngilizcesi I 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3143 Makine Dinamiği ve Titreşim 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3146 Deniz Hukuku 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3147 Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri 2+0+0 Seçmeli 3
USD3150 İspanyolca I 3+0+0 Seçmeli 5
USD3151 Rusça I 3+0+0 Seçmeli 5
USD3152 Arapça I 3+0+0 Seçmeli 5
Toplam AKTS 62
6.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
GIM3221 Gemi Buhar ve Gaz Türbinleri 3+0+0 Zorunlu 4
GIM3222 Gemi Yapı Elemanları 3+0+0 Zorunlu 5
GIM3223 Gemi ve Makine Tasarımı Projesi 0+6+0 Zorunlu 5
GIM3224 Gemi Dizaynı 3+0+0 Zorunlu 3
GIM3225 Gemi Elektriği ve Elektroteknik 3+0+0 Zorunlu 3
GIM3226 Genel Destek Tekneleri Tasarımı 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3227 Balıkçı ve Midye Tekneleri Tasarımı 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3228 Isı Transferi 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3229 Gemi Makineleri Operasyonu ve Bakımı 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3241 Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Uygulamaları 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3242 Tahribatsız Malzeme Muayene Yöntemleri 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3243 Kompozit Malzemeler 2+0+0 Seçmeli 3
GIM3244 Denizcilik İngilizcesi II 2+0+0 Seçmeli 3
USD3250 İspanyolca II 3+0+0 Seçmeli 5
USD3251 Rusça II 3+0+0 Seçmeli 5
USD3252 Arapça II 3+0+0 Seçmeli 5
Toplam AKTS 59
7.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
GIM4121 Gemi Yardımcı Makineleri 3+0+0 Zorunlu 3
GIM4122 Gemi Hareket ve Manevraları 3+0+0 Zorunlu 3
GIM4123 Tersane İşletme ve Organizasyonu 2+0+0 Zorunlu 2
GIM4124 Gemi Mukavemeti 3+0+0 Zorunlu 5
GIM4125 Bitirme Projesi 0+8+0 Zorunlu 8
GIM4112 Liderlik ve Ekip Çalışması 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4126 Kompozit Tekne Üretim Teknikleri 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4127 Gemi Kökenli Çevre Kirliliği 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4128 Yüksek Hızlı Tekne Tasarımı 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4129 Özel Sevk Sistemleri 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4141 Kaynak ve Birleştirme Teknikleri 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4142 Gemi Makineleri ve Simülatör Uygulamaları 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4143 Gemi Elektroniği 2+0+0 Seçmeli 3
GIM4144 Hidrolik Pnömatik 2+0+0 Seçmeli 3
Toplam AKTS 48
8.Yarıyıl Ders Planı
Ders Kodu Ders Adı T+U+L Zorunlu/Seçmeli AKTS Grup Kodu
STJ4201 STAJ 0+32+0 Zorunlu 30
Toplam AKTS 30